WhatsApp sözleşmesi ve iptali nedir? Mesajları okuyabilecekler mi? WhatsApp kapanıyor mu?

WhatsApp son bir kaç gündür kullanıcılarına yeni bir gizlilik sözleşmesini kabul etmeleri yoksa uygulamayı sildirip gitmeleri konusunda uyarı vermeye başladı. Hatta kullanıcıların bu konuda karar vermesi için 8 Şubat 2021’e kadar süre tanıdı. Bu tarihten sonra uygulamayı kullanacaksanız ya yeni şartları kabul edeceksiniz, ya da bir daha WhatsApp kullanamayacaksınız.

Peki yeni gizlilik sözleşmesi ile hangi bilgiler kimlerle paylaşılabilecek?

Bugün gizlilik konusunda epey lekeli olan Facebook, 2014 yılında WhatsApp’ı 19 küsür milyar dolara satın almıştı.

Wired dergisine göre WhatsApp’ın son günlerde kullanıcılarının ekranına gönderdiği uyarı, 2016 yılında Facebook ile hangi verilerin paylaşılacağına dair değişen kulların bir uzantısı.

Hatta dergi diyor ki, bu kurallar zaten 2016 yılından beri geçerli. Bugün öne çıkan yeni sözleşme konusu ise, WhatsApp’ın işletmeler için hazırladığı sistemi kullanan kullanıcılarının sürdürdüğü iletişimin nasıl depolanacağına ilişkin bir değişiklik.

BBC diyor ki: “2016 yılında gizlilik ve veri paylaşımı kurallarıyla ilgili yapılan büyük güncellemede kullanıcılara bazı verilerin Facebook ile paylaşılmasını devre dışı bırakabilmeleri seçeneği verilmişti; ancak yeni sözleşmeyle bu seçenek uygulamadan kalkıyor.”

Yani 2016 yılından sonra uygulamayı yükleyen bir milyarı aşkın kullanıcının verileri ise halihazırda Facebook ile paylaşılmaktaydı.

Peki WhatsApp hangi verilerinizi paylaşacak?

Söylenenlere göre yapılacak bu güncellemelerin, uçtan uca şifreleme (end-to-end encryption) uygulamasını etkilemediğini vurguluyor.

Yani mesajlarınızın WhatsApp, Facebook, FBI, CIA gibi kuruluşlar tarafından okunabileceği konusundaki durum, eskisiyle aynı. Bir şey değişmeyecek.

Bu da gönderdiğiniz mesajların, fotoğrafların ya da diğer içeriklerin sadece kendi akıllı telefonunuzda ya da gönderdiğiniz kişilerin cihazlarında görüntülenebilmesi demek.

Değişiklikler, daha çok sizin uygulamayı nasıl kullandığınıza yönelik bilgiler edinmek üzere toplanıyor.

WhatsApp’ın Facebook ile paylaştığı veriler arasında telefon numaranız, WhatsApp’ı ne kadar süre ve ne kadar sıklıkla kullandığınız, diğer kullanıcılarla nasıl bir etkileşim içinde olduğunuz, cihazınızla ilgili bilgiler, IP adresiniz, işletme sisteminiz, tarayıcı verisi, bataryanın sağlığı, uygulamanın versiyonu, mobil ağ, dil ve zaman dilimi yer alıyor.

Ayrıca kullanırken verdiğiniz izne göre konumunuz da Facebook ile paylaşabilen veriler arasında.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden kriptolog Matthew Green, WhatsApp’ın mesajınızın içeriğini korumada çok iyi olduğunu ancak diğer her bilgi konusunda gizliliğinizi ihlal ediyor demiş.

Olay ne peki?

Facebook zaten Instagram olsun kendi uygulaması olsun hakkınızda epey bilgi sahibi. Şimdi de, WhatsApp kullanarak kiminle ne sıklıkta iletişim kurmuşsunuz, iletişimi nasıl yapmışsınız bunları inceleyecek. Ayrıca, WhatsApp’ta bir hikaye paylaştığınızda misal bir arabadan bahsediyorsanız araba reklamları görmeye başlamanız, dönerden bahsediyorsanız döner reklamı görme ihtimaliniz artıyor. Bu reklamları Facebook ya da Instagram kullanırken görmeniz mümkün.

Bu masum da görünse, siber güvenlik uzmanları bu hareketleriniz ile diğer uygulamalardaki profillerinizi eşleştirilebileceğini ve kim olduğunuzun bulunabileceğini söylüyor.

Facebook’un WhatsApp’ı bu denli kurcalaması, kullanıcıları Signal ve Telegram gibi alternatiflere yönlendiriyor. Twitter’a şöyle bir göz atmak bu konunun epey konuşulduğunu anlamak için yeterli.

Hatta, Facebook’ın WhatsApp’ı satın aldıktan sonra 2017 ve 2018 yıllarında WhatsApp’ın kurucuları Brian Acton ve Jan Koum sırayla şirketi terk etmişti. Hatta Brian Bey daha sonra açık kaynak kodlu Signal Protokolü’nü kuran Signal Vakfı’nı da kurmuştu.

Evet, epey gündemde olan ve bilgi kirliliğinden neyin ne olduğu tam anlaşılamayan WhatsApp konusunda bir de ben video çekeyim dedim. Tavsiyem, fikir edinmek için her zaman önce kendi araştırmanızı yapmanız yönünde olacaktır.

Siz WhatsApp’ı kullanmaya devam edecek misiniz? Yoksa Telegram ya da Signal mi kullanacaksınız? Bu konudaki fikirlerinizi yorumlara yazın, konuşalım tartışalım.

Haber kaynakları

► Wired
https://www.wired.com/story/whatsapp-facebook-data-share-notification/

► BBC Türkçe
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-55610827


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı