Web Makinası 2. Sezon Başlıyor! 2021’de web, e-ticaret, söyleşiler, kutu açılışı ve haberler geliyor

2020 yılı hepimiz için zorlu geçti. Umarım önümüzdeki yıllarda bu virüs illetinden kurtulur ve normal yaşantımıza devam edebiliriz. Bir süredir yeni video yayınlayamadığımı pek çoğunuz farketmiş, Intagram’da bana bu konuda sık sık mesaj attığınız için teşekkür ederim.

Video çekemediğim uzun sürede boş mu durdum? Hayır,

 • Öncelikle ve en önemli gelişmeden başlayayım: Nişanlandım.
 • Bir anonim şirket haline geldik,
 • Website ve kurumsal e-posta altyapısı sağlayan bir departman kurduk,
 • KOBİ’lere bilgi teknolojileri konusunda altyapı kurmaya başladık,
 • TP-Link, Dell, Lenovo ve Zyxel’in partner firması olduk,
 • Kırkın üzerinde markanın ürün ve hizmet tedariğini sağlayabilmek için Penta’nın bayisi olarak çalışmaya başladık,
 • Ayrıca uzaktan ölçüm ve uzaktan takip için fiziksel bir donanım hazırlamaya başlayarak otomasyon sektörüne adım attık.

Anlayacağınız, biraz yoğundum.

Web Makinası, bugün 21 binden fazla abonesiyle pek çok kişinin izlediği küçük bir kanal haline geldi. Hepinize gönülden teşekkür ederim.

Ben video atmaya başlarken üç beş kişi izlerse ne ala diyordum. 100 abonem olduğunda bunu kutlamak için kurabiye yapıp afiyetle yemiştim. O dönem Instagram’da takip edenler hatırlar, herkes gibi ben de pandamı sürecinde evdeki fırını kullanmayı öğrendim :)

Dediğim gibi, Web Makinası’nda bahsedilen konuların pek ilgi çekeceğini düşünmüyordum. Gelen mesajlardan aslında bu konularda bilgi edinmek isteyen ne kadar çok insan olduğunu gördüm. Bu beni hem şaşırttı hem de daha fazla bilgi verebilecek videolar çekmek için beni de motive etti.

Bu kanal sayesinde birbirinden değerli insanlarla tanışma fırsatım oldu. Hatta bir kaç kişiyle işlerimizde de birlikte çalışma fırsatı yakaladık.

Bugün hala günde onlarca mesaj ve e-posta geliyor. Bu mesajlar, e-ticaret’e başlama ya da website kurma konularında yoğunlaşıyor. Bu sorulara daha iyi cevap verebilmek için geriye dönük analiz yapma fırsatım oldu. Ayrıca, şirketimin sitesi olan odablanc.com’da da siteyi ziyaret edenlerin davranışlarını da göz önüne alarak yeni sezonda neler yapabileceğimizi epey düşündük.

Web Makinası’nın ikinci sezonunda üç yeni video serisi planlıyoruz:

 • Adım adım kurumsal bir site kurma
 • Adım adım e-ticaret sitesi kurma
 • Başarılı bir websitede olması gereken özellikler

Bu adım adım videolarında hayali bir şirkete kurumsal bir site kurarken

 • Hazırlık süreci
 • Sitenin planlanması
 • Kurulum ve tasarım
 • Temel ayarlar ve eklentiler
 • Teslim

Süreçlerinden bahsedeceğim.

Aynı şekilde, adım adım e-ticaret sitesi kurma konusunda, kurulum, ürün ekleme, pazar yerleri entegrasyonu gibi konularda videolar çekeceğim. Ayrıca mali ve hukuki konularda henüz kesin olmasa da konuk katılımcılar ile video çekmeye çalışacağız.

Bütün bunların yanısıra, sizlerden gelen sorular arasında

 • Müşteriler ile nasıl iletişim kurulur
 • Nasıl teklif hazırlanır
 • Sözleşme yaparken nelere dikkat etmeliyim
 • Şirket kurmam gerekli mi

gibi sorular geliyor. Bu konular üzerinde de en azından kendi tecrübelerimi aktarabileceğim videolar çekmeye çalışacağız. Bu başlıkların içeriği genellikle sizden gelen sorulara göre şekilleneceği için siz ne kadar sorarsanız, o kadar detaylı olacaktır.

Web Makinası’nın ikinci sezonunda ilk defa deneyeceğimiz yeni içerikler de olacak. Hani az önce kırktan fazla markanın ürün tedariğini yapabildiğimizden bahsetmiştim ya, işte bu markalardan bazıları işlerimizde kullanmadan önce deneyebilmemiz için bize demo ürünler gönderiyor.

Ben de bunun üzerine düşündüm ve dedim ki, hazır ürünler bize geliyor, gelmişken ürünlerin kutu açılışı, nerede ve nasıl kullanıldığı, kimlere lazım olabileceği ve sizin işinizi nasıl kolaylaştırabileceği konularında neden video çekmeyeyim ki?

Tabi işimiz gereği bu ürünler iPhone falan değil, daha çok kurumsal şirketlerin bilgi teknolojileri gibi altyapısal ihtiyaçları karşılayacak şeyler oluyor.

Bir diğer içerik türü ise söyleşiler. Yıllardır bu sektörde çalıştığım için ister istemez birbirinden değerli insanlarla tanışıyorum. Kimisi e-ticaret uzmanı, kimisi grafik sanatçısı. Daha önce de bahsettiğim gibi belki de bir mali müşavir ya da mobil uygulama geliştiricisi. Bu videolarda sizden gelen sorulara da cevap vermeye çalışacağız.

En son olarak web, hosting, WordPress, e-ticaret, işlerimizi yaparken kullandığımız cihaz ve yazılımlar hakkında “haberler” gibi videolar paylaşacağımız bir içerik türü üzerinde çalışıyoruz.

Ayrıca, Instagram hesabımız olan @webmakinasi’nı da çok daha aktif kullanmaya çalışacağım. Bir de Discord sunucusu kurduk, adresi açıklamalarda yazacağım. Burada da Timur Sevimli gönüllü olarak bize yardımcı oluyor.

Kısaca 2021 ve sonrasında Web Makinası’nda neler yapmaya çalışacağımızı anlattım. Tabi ki sizden gelen yorumlar ve taleplere göre her şey şekillenecektir. Bazı duyuruları Instagram’dan da yaptığım için @webmakinasi Instagram hesabını takip ederseniz daha fazla iletişimde kalabiliriz.

Web Makinası’nın 2. sezonunda neler görmek istediğinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

Bir sonraki videoda görüşmek üzere hoşçakalın.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı