TP-Link T1600G-52PS (TL-SG2452P) JetStream Switch Network Switch Kutu Açılışı ve İnceleme Unboxing

TP-Link Türkiye‘nin 48 gigabit ve 4 SFP portu barındıran T1600G-52PS JetStream network switch’in kutu açılışını yapıp özelliklerinden bahsedeceğim.

Bu ürünün tam adı TP-Link T1600G-52PS JetStream 48-Port Gigabit Smart PoE+ Switch with 4 SFP Slots ve şu özellikleri öne çıkıyor:

  • Toplamda 384W güç kaynağı ile 48 PoE+ bağlantı noktalarını destekler
  • L2+ Özelliği – Statik yönlendirme ağ kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi için dahili trafiği yönlendirmeye yardımcı olur
  • IP-MAC-Port Bağlama, ACL, Port Güvenliği, DoS Savunması, Fırtına Kontrolü, DHCP Gözetleme, 802.1X ve Radius Kimlik Doğrulama özellikleri size güçlü güvenlik stratejileri sağlar
  • L2/L3/L4 QoS ve IGMP gözetleme, ses ve video uygulamalarını en iyi hale getirir
  • Çift IPv4/IPv6 yığınlaması, MLD gözetleme, IPv6 komşu algılama ile IPv6 desteği
  • WEB/CLI yönetilen modları, SNMP, RMON ve çift görüntü çok sayıda yönetim özelliği sağlar

Peki bu ürün ne yapar?

T1600G-52PS toplamda 384W’a kadar PoE güç kaynağı ile 802.3at/af-uyumlu PoE destekleyen 48 adet 10/100/1000Mbps RJ45 bağlantı noktası sağlar.

Yani, şirketlerin kurumsal ağ ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilecek bir cihaz. Sistem odasına kurun, kabloları bağlayın ve çalıştırın. Alın size mis gibi basit bir ağ.

PoE, power over ethernet yani ethernet üzerinden güç sağlayabildiği için, VoIP telefon, IP kamera ve kablosuz erişim noktalarınızı doğrudan bu cihaz üzerinden besleyebilirsiniz. Her bir port 30 watt’a kadar güç sağlayabiliyor.

Bu cihaz 4 adet Gigabit SFP yuvası ile donatılmıştır. Ek olarak, bu ürün yüksek performans ve statik yönlendirme, büyük kuruluş seviyesinde hizmet kalitesi (QoS) ve kullanışlı güvenlik stratejileri gibi güçlü L2 ve L2+ özellikleri sunar.

SFP ile bakır kabloların dışında fiber bağlantı ile yüksek hızda bağlantı sağlayabilirsiniz. Bunu L2 ve L2+ özellikleri ile birlikte kullandığınızda nefis bir kurumsal ağ altyapısına sahip olabilirsiniz.

L2 ve L2+ demişken,

Bu özellikler çoğu ev kullanıcısının ilgileneceği bir şey değil.

T1600G-52PS 802.1Q etiket VLAN, bağlantı noktası ayrıştırma, bağlantı noktası ikizleme, STP/RSTP/MSTP, Bağlantı Birleştirme Grubu ve 802.3x Akış Denetimi İşlevi de dahil olmak üzere çok sayıda L2 özelliğini destekler.

Ayrıca, Geri Döngü Algılama, Kablo Tanılama ve IGMP Gözetleme gibi gelişmiş özellikleri ağ bakımı için sunmaktadır. IGMP gözetleme, anahtarın çok noktaya yayın akışını sadece uygun abonelere iletmesini sağlarken, IGMP kısıtlama ve süzme ise, yetkisiz çok noktaya yayın erişimini önlemek için her bir aboneyi bir bağlantı noktası düzeyiyle kısıtlı tutar.

T1600G-52PS ayrıca, anahtar aracılığıyla dahili yönlendirme ile ağ bölümlendirmesi sağlamanın basit bir yolu olan L2+ özellikli statik yönlendirmeyi destekler ve daha verimli kullanım için ağ trafiğine yardımcı olur.

Güvenli Ağ Oluşturma

T1600G-52PS, yayın fırtınalarına, ARP saldırılarına karşı koruma sağlayan IP-MAC Bağlantı Noktası Bağlama, Bağlantı Noktası Güvenliği, Fırtına Kontrolü ve DHCP Gözetleme özelliklerini destekler.

Ek olarak, Erişim Kontrol Listesi (ACL, L2-L4 arası) özelliği kaynak ve hedef MAC adresi, IP adresi, TCP/UDP bağlantı noktaları ve hatta, VLAN ID temelinde veri paketlerini reddederek hassas ağ kaynaklarına erişimi kısıtlar.

Dahası, anahtar ağ istemcilerinin harici Radius sunucuları aracılığıyla yetkilendirilmesini sağlayan 802.1X ‘i destekler.

Gelişmiş Hizmet Kalitesi (QoS) Özellikleri

Anahtar; ses, veri ve video hizmetini tek bir ağda birleştirmek için çok sayıda Hizmet kalitesi (QoS) ilkesi uygular. Yönetici, sesin ve videonun her zaman için net, pürüzsüz, kesintisiz ve gecikmesiz olmasını sağlamak amacıyla Bağlantı Noktası Önceliği, 802.1P Önceliği ve DSCP Önceliği gibi çeşitli yollarla trafik önceliğini belirleyebilir.

Yani VoIP ve IP kameralarınızı bağlayabileceğiniz nefis bir cihaz.

Kurumsal Standartlarında Yönetim Özellikleri

T1600G-52PS kullanımı ve yönetilmesi kolay bir üründür. Bu ürün, kolay anlaşılır web tabanlı grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) ve endüstri standardı Komut Satırı Arayüzü (CLI), SNMP (v1/2/3) gibi çeşitli kullanıcı dostu standart yönetim özelliklerini destekler. RMON desteği, anahtarın değerli durum bilgilerini taramasını ve anormal olaylarda tuzakların gönderilmesini sağlar. Ayrıca, kapsamlı IPv6 destekleyen yönetim, IPv6 tabanlı ağa kolay bir geçişi mümkün kılar. Ürün, bunların yanı sıra, bir görüntünün kalitesi arttırılırken veya düşürülürken yaşanabilecek aksaklığı en aza indiren çift görüntü özelliğini destekler.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı