Photoshop dersleri ile canlı eğitim, Web Makinası’nın kanalının branding tasarımını yapıyorum

 

Geçtiğimiz sene bu bu kanalı kurarken sırf zorunlu olduğu için bir logo ve kanal banner’ı tasarlamıştım. Tasarlamıştım derken yanlış anlaşılmasın, Photoshop’u açıp bir iki ikonu üst üste koyup renklendirdim ve banner olarak koca koca WEB MAKİNASI yazan bir görsel hazırladım.

Daha önce markalaşma konusunda bir videom olmuştu. Dolayısı ile bu videoyu izlemişseniz, süslü püslü görsellerin pek de önemli olmadığı konusuna değinmiştim.

Bir önceki videomda Web Makinası’nın ikinci sezonuna hazırlandığımızdan ve bu süreçte daha sık içerik üretmeye çalışacağımızdan bahsetmiştim. Videoya kısa sürede pek çok yorum geldi. İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim :)

Şirketim ODABLANC’ın web sitesini geçtiğimiz aylarda yeniledik. Bunun sonucu olarak da markalarımızın tüm mecralarda güncel bir şekilde görüntülenmesinin önemli olacağını düşünüyoruz.

Web Makinası’nın ana renginin, şirketim ODABLANC ile aynı olmasını istedim. Ana rengimizin HEX kodu #28304e, yani “royal blue” olarak bilinen rengin bir tonu.

Ayrıca, şu an Web Makinası’nın profil fotoğrafı bölümünde benim rasgele hazırladığım logo bulunuyor. Bunun yerine, neredeyse 22 bin kişinin takip ettiği bu kanalı daha iyi yansıtacağını düşündüğüm bir profil fotoğrafı kullanmaya karar verdim. Bu fotoğrafı da, eski videolarımızdan bir tanesinden ekran görüntüsü ile alacağım.

Şimdi çalışmaya başlayalım.

YouTube kanalı için hazırlık yaparken hem anlatımı hem de işi kolaylaştırması için Stefan Asafti’nin ( @Stefan Asafti ) hazırladığı bu Photoshop şablonunu kullanacağım. Stafan’ın kanalını ve bu şablonun adresini açıklamalarda bulabilirsiniz. Neden şablon kullandığıma gelirsek, tek tek YouTube profil fotoğrafı boyutu, banner boyutu gibi ayarlarla uğraşmak yerine bu şablon hepsini otomatik olarak yaratıyor. İşimizi yaparken kullandığımız araçlardan da bahsedeceğimi söylemiştim ;)

Evet, bu videoda Web Makinası’nın YouTube kanalının “branding” yani marka görüntüsünü yenilerken nasıl çalıştığımı anlatmaya ve göstermeye çalıştım. Photoshop’ta uzman falan değilim, bir eğitimim de yok. Öyle başkaları gibi sanat eseri yaratamam ama gündelik işlerimi halledecek kadar bir şeyleri anca öğrendim.

Bu videomu beğendiniz mi? Photoshop üzerinde böyle canlı anlatımlı videolar çekerek basit şeyleri anlatmaya devam etmemi istiyorsanız, lütfen yorumlara yazın. Ayrıca, Instagram’da da WEB MAKİNASI’nın hesabını takip ederseniz harika olur.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı