E-Ticaret Sitenizde Satışı Arttırmak için Ürün Sayfanızda Yapabilecekleriniz

E-ticarete başladınız, siteniz kuruldu ve belki de ilk satışınızı yaptınız. Fakat işler beklediğinizden yavaş gidiyor. Peki bu gidişatı tersine çevirmenin bir yolu yok mu? Var, hem de bir sürü yolu var ve ben bu videoda ürün sayfanızın tasarımını iyileştirerek müşterilerine güven veren, kullanımda kolaylık sağlayan ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olabilecek yöntemlerden bahsedeceğim.

Özet: Online alışveriş yapan müşteriler, ne satın alacağına karar vermek için ürün sayfalarını gezer. Sizin yapmanız gerekense, müşterilerinizin ürünleri incelemesini sağlayarak aklındaki sorulara cevap vermek ve onları satışa yönlendirmektir.

E-ticarette, ürün sayfaları bir sitenin başarısı için kritik öneme sahiptir. Müşterilerin bilinçli bir satın alma kararı verebilmeleri için yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Ürün sayfası, müşterilerinizin bu ürünü satın alıp almayacağına ve ne satın alacağına karar verdiği yerdir. Dolayısıyla bu Sayfa eksiksiz bir ürün bilgisi içermeli, kullanıcıyı ürün hakkında basit bir şekilde eğitmeli ve bilgilendirmelidir.

E-ticarette müşteriler ürüne dokunamaz, bir satış temsilcisine soru soramaz, bir öğeyi deneyemez veya satın almadan önce öğeyi kullanamaz. Genellikle son çare olarak kullanılsa da canlı sohbet yoluyla sorular sorabilirler. Elbette, çok hevesli olan müşteriler malzemeyi hissetmek için renk örnekleri sipariş edebilir. Hatta aralarındaki en cesur müşteriler sanal bir deneme aracını denemeye bile istekli olabilirler.

Ancak tüm bunların yüksek bir etkileşim maliyeti vardır, güçlü motivasyon ve sitede zaman harcamak için istekli olmayı gerektirir. Çoğu durumda, müşteriler bu kadar fazla zaman harcamak istemezler.

Bu nedenle ürün sayfasının ilgili bilgileri mümkün olduğunca hızlı ve kolay gösterecek şekilde hazırlanmış olması gerekir. Unutmayın ki müşterilerin aklındaki soruların yanıtlanması ve ürünün doğru bir şekilde temsil edilmesi emin olmak e-ticaret sitesinin yararınadır.

Kötü hazırlanmış ürün sayfaları iki ana sonuç doğurur ve her ikisi de e-ticaret sitesinin alehinedir:

Alışveriş yapanlar ürünün niteliklerini karşılayıp karşılamadığına karar veremez ve bu nedenle satın alma işlemini terk eder. (Eşeği sağlam kazığa bağlamak.)
Satın alım yapanlar ise ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı için ileride ürünü iade edebilir, e-ticaret siteniz hakkında kötü yorumlarda bulunabilir.

Olması Gerekenler

Açıklayıcı ürün adı
Kısa ve bilgilendirici ürün açıklaması
Tanınabilir resimler
Görüntünün genişletilmiş görünümü
Ürüne özgü ek ücretler dahil fiyat
Renk ve boyut gibi net ürün seçenekleri ve bunları seçmenin bir yolu
Ürünün stok durumu
Alışveriş sepetine eklemenin, eklenmişse de belli etmenin açık bir şekilde gösterilmesi

Olursa iyi olur
Derecelendirmeye göre sıralanabilir veya filtrelenebilir müşteri veya uzman derecelendirmeleri veya yorumları
Ek ürün resimleri (döndürülmüş veya ayrıntılı görünümler, kullanımdaki ürünün animasyonlu görüntüleri)
Ürün videoları
Ürün görüntülerinde yakınlaştırma veya yatay kaydırma işlevi
İlgili ürün önerileri
İstek listesi

Afili Özellikler
Sanal deneme (örneğin, fotoğraf yükleme veya artırılmış gerçeklik yoluyla)
Müşterilerden gelen fotoğraf veya video incelemeleri
İncelemelerde meta veriler ve gelişmiş filtreleme
Yinelenen veya abonelik satın alma seçenekleri
Ürün özelleştirme araçları
360 ° fotoğraflar
Adım adım nasıl yapılır videoları veya animasyonları

Ürünle ilgili Soru ve Sorunları Tahmin Edin ve Yanıtlayın

Müşteriler ürünle ilgili merak ettiği her şeye cevap bulmak için ürün sayfasına girer. Bugün bile bir çok e-ticaret sitesinde ürün hakkında yeterli bilgi bulamayabiliyorsunuz. Baktığı ürünün aradığı ürün olup olmadığından emin olamayan müşteriler siteyi terk ediyor ve satış kaybediyorsunuz.

Satın alım yapanların bir kısmı bu işlemi tam emin olmadan yaptığı için sonradan iade edebiliyor. Bu da e-ticaret operasyonunuza zarar veriyor.

Sitenizin satışını ve gelirini arttırmak için kullanıcıların doğru ürünü aldıklarından emin olmasını sağlamalısınız. Etkili ürün sayfalarında metin ve görsel içeren ürün açıklamaları olmalıdır. Bunu da şöyle yapabilirsiniz:

Laf kalabalığı ya da aşırı pazarlama yapmadan ürünü tam ve doğru bir şekilde anlatın. Kullanıcılar pazarlama laflarını değil, ürünün sağlam bir tanımını, nasıl kullanılabileceğini, neye benzediğini ve ne yaptığını araştırıyor. Müşterileriniz e-ticaret sitesinde alışveriş yaparken her yazıyı okumaz, üstünkörü geçerler. Genelde bu yazıların başını okur, sonlara doğru hızlıca geçiştirirler. O yüzden ürün açıklamasındaki ilk birkaç satıra çok dikkat etmelisiniz.

Açıklamalar kısmında ayrıca ilk başta bilinmemesi muhtemel konulara da değinmelisiniz. Misal ürününüz tamamen geri dönüştürülmüş ürünler kullanılarak üretildiyse belirtin. Ya da ürününüz el yapımı ve dolayısı ile fotoğraflarda görülen örneklerden bazı farkları olabilirse bunları yazın.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı