E-Ticaret’te Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir, Nasıl Hazırlanır? Ön bilgi formu nedir?

E-ticaret sitesi açarken hangi yasal sözleşmeleri yayınlamanız gerektiğini biliyor musunuz? Mesafeli Satış Sözleşmesi, Üyelik Sözleşmesi, Kullanım Koşulları, Gizlilik Politikası gibi sözleşmeler yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Bana YouTube ve Instagram’da gelen mesajlarda sık sık e-ticaret sitesi yapmakla ilgili sorular geliyor. Fakat konuşurken, sitenize yer alması gereken bazı yasal metinler hakkında gördüğüm en büyük eksik. Konu sözleşmeler ve hukuki meseleler olduğu için başlamadan önce hatırlatmak isterim, ben bir avukat ya da hukuk uzmanı birisi değilim. Bu videoda anlatacaklarım tamamen yaptığım işlerden edindiğim tecrübelerden oluşacaktır.

E-Ticaret Nedir?

Öncelikle e-ticaretin ne olduğunu tanımlayarak başlayalım. Bir mal ya da hizmet için internet sitesi aracılığı ile kredi kartı gibi bir şey kullanarak ödeme yapıyorsanız, bu bir e-ticarettir. Yok, ben sipariş geçiyorum sonra ödemeyi havaleyle ya da kapıda ödemeyle yapıyorum derseniz bu e-ticaret değil, mesafeli satıştır. Bunu teknik olarak şöyle devam ettirebilirim: “İnternet üzerinden mal veya hizmet satışı yapan internet sitelerinin yani namı değer E-Ticaret sitelerinin kanun gereği bulundurması gereken bazı sözleşmeler vardır. Bu sözleşmeleri Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun zorunlu kılmış, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği düzenlemiştir.”

Zorunlu olmamakla beraber, Üyelik Sözleşmesi, Kullanım Koşulları, Gizlilik Politikası kullanılması tavsiye edilir. Yasalar zorunlu tutmamışsa da, siz bugün sanal pos için bir banka ya da iyzico gibi bir aracı kuruluşa gittiğinizde, onlar bunları isteyecektir.

Ayırıca satıcının tekeffül sorumluluğuna dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Satış Sözleşmesi

Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Ön bilgilendirme Formuna geçmeden önce Satış Sözleşmesi hakkında bir fikrimiz olması için kısaca açıklayalım.

Borçlar kanunumuz Satış sözleşmesi için kesin bir tanım vermez. “Satış sözleşmesi, satıcının, satılanın zilyetlik ve mülkiyetini alıcıya devretme, alıcının ise buna karşılık bir bedel ödeme borcunu üstlendiği sözleşmedir” diyerek sadece maddi eşya ile sınırlamıştır oysa, satış sözleşmesinin konusunu sadece eşya değil; haklar, parasal değer sahip ekonomik yararlar ve eşya veya hak toplulukları da oluşturabilir.

Kısaca satış sözleşmesi hukuksal olarak “borç sözlemesi” niteliğinde bir borçlandırcı işlemdir. Satış sözleşmesi alacak sebebine dayalı bir kazandırıcı işlem oluşturur Roma Hukukunda buna Causa Credendi deniyor. Alıcının asli edim yükümü satış bedeli ödemek; satıcının asli edim yükümü ise, satılanı teslim ve satılanın mülkiyetini devir olarak ortaya çıkar.

Özetlersek Satış sözleşmesi bir tam iki tarafa borç yükleyen sözleşme olup, tarafların asli edim yükümleri mübadele ilişkisi içerisinde yer alır diyip daha fazla kafa karıştırmadan bu kısmı noktalayalım.

Mesafeli Satış Sözleşmesi

Mesafeli Satış Sözleşmesi de bir Satış Sözleşmesi olup TKHK (Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun) kapsamında düzenlenmiştir. “Mesafeli sözleşme, satıcı veya sağlayıcı ile tüketicinin eş zamanlı fiziksel varlığı olmaksızın, mal veya hizmetlerin uzaktan pazarlanmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir sistem çerçevesinde, taraflar arasında sözleşmenin kurulduğu ana kadar ve kurulduğu an da dâhil olmak üzere uzaktan iletişim araçlarının kullanılması suretiyle kurulan sözleşmelerdir.” Şeklinde tanımlanır.

Ön Bilgilendirme Formu

Ön Bilgilendirme Formu ise Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Elektronik ticaret sitelerinde ürünlerin seçilip ödeme aşamasına gelindiğinden ödemenin yapılmasından önce Ön Bilgilendirme Formu tüketiceye sunulmalıdır.

Bu formda; Satıcının detaylı iletişim bilgileri Satışa konu mal ya da hizmetin temel nitelikleri Her türü dahil olmak üzere mal veya hizmetin Türk Lirası olarak satış fiyatı Teslim masrafları Varsa vade taksit bilgileri Cayma hakkının şartları Ürün/hizmetin nasıl kullanılacağı belirtilmelidir.

Her şeyi özetleyecek olursak, bir e-ticaret sitesinde Ön Bilgilendirme Formu, Mesafeli Satış Sözleşmesi, Üyelik Sözleşmesi, Kullanım Koşulları, Gizlilik Politikası gibi yasal metinlerinizin olması gerekiyor.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı

Web Makinası —web site, e-ticaret, sosyal medya ve dijital reklamcılık çözümleri

Web Makinası’na Sorun
E-ticaret ile ilgili sorularınızı Web Makinası Oytun Yalçın’a sorabilirsiniz :)