Wix mi WordPress mi? Son zamanlarda bana bu konuda soru soran sayısı epey arttı. 22 yıldır web sitesi yapıyorum ve bu videoda bu karşılaştırmayla ilgili olarak mümkün olduğunca fazla bilgi vermeye çalışacağım.

Wix Türkçe reklamlara başladığından beri yaptığım her toplantıda adını en az bir kere anar olduk. Müşteriler “gerçekten kolay mı, ücretsiz mi, bir arkadaş yapmış ama sonra para istemiş” gibi şeyler söylüyor.

WordPress ise web sitesi söz konusu olduğunda herkesin duyduğu ya da bir şekilde tecrübe ettiği bir plaftorm. Genelde kötü iş yapan “önceki yazılımcı” yüzünden adı karaya çıksa da, dünyadaki web sitelerinin %30’undan fazlasının kullandığı bir platform olmaya devam ediyor. Buna Sony Müzik, Adobe Blogs, Toyota’nın bazı siteleri, Vogue dergisi, Mashable gibi milyonlarca ziyaretçisi olan siteler de dahil.

Fiyatlandırma

Herkesin en çok ilgisini çeken konu fiyatlandırma. WordPress uzun vadede daha hesaplı.

E-Ticaret

Herkes e-ticaret ile ilgileniyor! Neden olmasın? Dükkan açmak pahalı ve riskliyken, e-ticaret çok makul bir seçenek. Wix ilk iş olarak daha kolay ve çabuk, ancak imkanlar kısıtlı. WordPress’te ücretsizken Wix’te paralı.

Site tasarlama

Wix burada bence WordPress’in önüne geçiyor. Kolay kullanılabilen dahili sürükle bırak tasarım editörü acemiler için büyük bir artı. Kolay önizleme yapabildiğiniz için bu konulara hakim olmasanız bile en azından kendi gözünüze hoş gelebilecek şeyleri kod yazmadan bile kolayca yapabiliyorsunuz.

WordPress’in de sürükle bırak editörleri var tabi yok değil. Ama bunları eklenti olarak eklemek gerekiyor. Acemi birisi için biraz karışık gelebilir. Tabi WordPress’in ünlü “temaları” burada bariz fark yaratıyor. Temalar arası geçiş yapmak da kolay ama her temanın nefis olduğunu söyleyemem. Burada kişisel zevkler devreye giriyor tabi ki.

Ben blog yazacağım ya sadece

Burada bir karşılaştırma yapmaya gerek yok aslında, şampiyona WordPress bu belli. Ama Wix’te de blog yapabiliyorsunuz.

SEO

SEO sadece web sitesindeki kodlara bağlı olmasa da, site üzerinde değişiklik yapabilme imkanları açısından WordPress yine önde. Wix kötü değil tabi ki ama WordPress’te seçenek daha fazla. Ama tekrar belirtiyorum, Wix’le yapılan bir site SEO’da başarısız olur demek anlamına gelmez.

Bence kim Wix kullanmalı

Fotoğrafçı ya da grafik tasarımcıysanız, bir portfolyo gösterecekseniz ve web sitesi kurma ve idare etmenin teknik yönlerine uzaksanız Wix başı sonu belli ciklet gibi bir hizmet. Üye olun, alan adınızı alıp bağlayın, işlerinizi tık tık ekleyin temiz. Başınız ağrımaz.

Eğer bir ya da bir kaç ürününüz var ve bunları tanıtayım, yine teknik konularla uğraşmayım derseniz sizin için de uygun bir hizmet.

Basitçe, web sitesinde sadece bir şeyler göstereyim aman çok güncellemeye ihtiyaç yok aman işte sitemiz açılsın da yeter, kod yazmak neymiş hiç anlamayız diyorsanız Wix’i seçebilirsiniz.

Peki, WordPress’i kimler kullanmalı

Web sitenizde pek çok sayfa, haberler, duyurular, referanslar, ürünler gibi bölümler olacaksa ve bunların altı da dolu dolu olacaksa doğrudan WordPress’i tercih edin. Bir kere bu bu kadar görsel vs. için Wix’in paketleri size yetmeyecektir.

Ayrıca, sitenin bakımı kolay olsun, yarın öbür gün bir ekleme yapmak istediğimizde sıkıntı yaşamayalım diyorsanız yine WordPress size iyi gelecektir. Binlerce ücretsiz eklentiden birisi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Karşılamasa bile, tüm kodlara erişebildiğiniz için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz.

Kurumsal bir şirketseniz, e-ticarette özel çözümler kullanacaksanız ibre WordPress’ten yana görünüyor. Özellikle kurumsal şirketlerin esas ihtiyacı olan devamlılığı WordPress ile sağlayabilirsiniz.

Bence Wix mi WordPress mi karşılaştırmasının cevabı, sizin ihtiyacınıza göre değişir. Siz ne düşünüyorsunuz? Wix ile bir site yapmayı denediniz mi? Fikirlerinizi aşağıda yorumlara yazmanızı bekliyorum.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı