Web Sitesinden Para Kazanma 2020 – Site yapıp satarak nasıl para kazanıyorum?

Web site yapıp satarak para kazanabilir misiniz? Evet, hem de geçiminizi sağlayacak kadar bile kazanabilmeniz mümkün. Bu videoda size web site yapıp satabileceğiniz müşterilerinize nasıl ulaşabileceğinizi, benim nasıl ulaştığımı anlatacağım.

En önce çevremdeki herkese haber vermekle başladım. Tabi, o zaman talebeyim üniversitede. Web sitesi yapılır ilanımı Facebook’ta, e-posta gruplarında paylaştım. Bu işi yaptığımı bilen insanlar o gün dönüş yapmasa da ilerleyen zamanlarda benimle iletişime geçti, hala da geçmeye devam ediyor.

Bunu yapmaya devam ederken, ben de şirketlere ulaşmaya ve onlara web sitesi yaptığımdan bahsetmeye başladım. Özellikle bir gün okul çıkışı büyükçe bir kafenin önünden geçerken cesaret edip içeri girdim ve sizin web sitenizi yapıp Facebook hesabınızı yönetebilirim dedim. O gün o işi aldım ve harçlığımı arttırmaya başladım :)

Tabi her dükkana girip satış yapmak mümkün olmadığı için telefonla arama yapmaya başladım. Bayağı bildiğiniz bir kağıda, sonra bir Excel dosyasına yakınımdaki iş yerlerinin telefonlarını, yerini, ne iş yaptığını not ettim ve sırayla aradım. Hemen hemen her 45-50 aramadan bir tanesi web sitesi yaptırmakla ilgilendiğini söyledi. Bunu diyenlerin de 4’te biriyle iş yapabildik. Yani nereden baksanız 200 aramadan bir tanesi gerçek işe dönüştü.

Hoş başlangıçta her hafta 200 arama yapıp bir tane iş almak, haftada bir yeni işe denk geldiği için kısa vadede epey işe yaradı. Tabi soğuk satışla ulaştığım müşterilerin gerçekten ucuz fiyatlarla çalışmak istediğini söyleyeyim. Yani bugün 500 TL’ye falan bir iş yapıyorsanız anca satabilirsiniz. Ayda 2.000 TL ile anca faturalarınızı ödersiniz ama sıfırdan büyük, işe yarar :)

Tabi telefonla araya araya iş almaya çalışmak epey yorucu ve uzun süren bir süreçti. Üstelik çok da para kazandırmıyordu. Bunu dediğim zamanlar bir MacBook Pro’nun sıfırı 2.850 TL’ydi düşünün.

O yüzden ben de daha büyük şirketlere gitmeye başladım. Ne de olsa onlara gösterebileceğim örnek işler, referanslar, portfolyo siz ne derseniz diyin, oluşmaya başladığı için biraz daha rahattım.

Ben o güne kadar genellikle kafe, restoran, beyaz eşya satışı ve tamiri yapan esnafla çalıştığım için kurumsal şirketlerin kafasını anlamak biraz vakit aldı.

Şirketler de esnaf gibi en az bütçeyle en iyi işi istiyor ve çok rekabet var. Hayalimdeki gibi olmasa da geçmişe göre daha yüksek bütçeler almaya ve karşılığında daha fazla çalışmaya başladım. Müşteri benden web sitesi istiyor, ben ona istediğinin yanı sıra ufak tefek hediyeler de veriyordum. Misal yeni kurulan bir şirkete web sitesi yapıp e-posta hesaplarını kurmuştum, bir diğerini Google Haritalar’a kaydetmiştim. Böyle böyle ufak tefek hediyeler vererek onları pek mutlu etmiş olmalıyım ki, çoğuyla bugün de çalışmaya devam ediyorum.

Bu şirketler zaman içinde yeni müşteriler bulmakta kullandığım en özel silahım haline geldi.

Sizden memnun kalan bir müşterinin sizi başkalarına tavsiye etme ihtimali çok yüksektir. Ben esnafla çalışmaktan kurumsal şirketlerle çalışmaya geçtiğimden beri müşterilerimle ilişkimi devamlı ve sağlam tutmaya çalıştım.

Benimle çalışmaya devam eden müşterilerimin web sitesi ve sosyal medya hesaplarındaki etkileşim “patronların” ya da diğer şirketlerdeki kişilerin dikkatini çekmiş olacak ki, onlardan tavsiye alıp ya da sitelerinden görüp de bana gelenlerin sayısı artmaya başladı. Hatta şöyle söylemeliyim ki, şirketim bugün hiç satış yapmıyor, sadece referanslardan gelenlerle çalışıyor.

Bunu elde etmek hiç de kolay olmadı. Eşe dosta söylemekten başlayıp şirket kurup bugüne gelene kadar yaklaşık 8 yıl geçti. Bu süre boyunca müşterilerle birebir iletişim kurdum, onların ihtiyaçlarını onlar henüz farkına varmadan onlara anlatmaya ve çözmeye çalıştım. Böyle yapa yapa bugün web sitesi, sosyal medya ve özel yazılımlar hazırlayarak geçimimi sağlıyorum.

Bu demek değil ki arada müşteri kaybetmedim. Aksine kazandığım kadar müşteri de kaybettim. Ancak kaybettiğim müşterilere kızıp trip atmak yerine onların neden benimle çalışmayı bıraktığını anlamaya çalıştım. Söylemesi kolay tabi ama müşterilerle duygusal bağ kurmak yerine tamamen ticari olarak bakmanızı tavsiye ediyorum. Böylece giden müşterinin ardından rasyonel düşünmeye devam edebilirsiniz.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı