Kusursuz SEO ve WordPress için 6 eklenti

WordPress ile yaptığınız sitenizin SEO çalışmasında işinize yarayacak 6 eklentiyi bir araya getirdim. Ben hemen her işimde bu eklentilerden en az birini kullanıyorum.

W3 Total Cache

https://tr.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/
Sitenin yüklenme / açılma hızı her zaman önemli olmuştur. Bu eklenti, sitenizin sayfalarını önbelleğe alarak daha hızlı sunulmasını sağlıyor. Kullandığınız tema ve diğer eklentilerin uyumlu olup olmadığını kontrol etmeden kurmayın!

Smush Image Compression

https://tr.wordpress.org/plugins/wp-smushit/
Web sitenize görsel eklerken boyutlarına dikkat ediyor musunuz? Ben genellikle her görseli önce Photoshop’ta işlemden geçirip boyutlarını ufaltıyorum ki site ziyaret edildiğinde görseller de hızlı yüklensin.

Eğer Photoshop gibi bir programınız yoksa, Smush’ı kurarak görsellerinizin kalitesini çok az düşürüp boyutlarını epey düşürebilirsiniz.

Yoast SEO

https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/
SEO eklentileri arasında en çok kullandığım ve kullanılmasını tavsiye ettiğim eklenti bu. Sayfa üstünde optimizasyon, meta etiketlerin kontrolü, başlığı düzenleme gibi özelliklerin yanı sıra içeriğinizi analiz edip tavsiyeler de veriyor. Site haritanızı yaratıyor, yapılandırılmış verilerinizi hazırlıyor. Kısacası ihtiyacınız olan işlerin pek çoğunu kendi kendine yapıyor.

Sucuri

https://tr.wordpress.org/plugins/sucuri-scanner/
Kimse hacklenmek istemez. Olur da başınıza gelirse aylarınızı belki de yıllarınızı verdiğiniz sitenizin konumu düşebilir ya da daha kötüsü tamamen kaybolabilir. Sucuri, sitenizi savunmak için ekleyebileceğiniz bir katman. Önlemin iyisi kötüsü olmaz ama Sucuri var diye sitenizin saldırıya uğramayacağını da düşünmeyin.

AMP for WordPress

https://tr.wordpress.org/plugins/amp/
Google, arama sonuçlarını neredeyse anında gösterebilen AMP alt yapısını epey önce yayına aldı. Mobil kullanıcıları hedefleyen bu çalışma özellikle bağlantı hızı yavaş olan ziyaretçilerin sitenizi hızlıca ziyaret etmesini sağlıyor. Özellikle haber içerikli yayınlar yapıyorsanız bunu kullanmanızı tavsiye ederim.

a3 Lazy Load

https://tr.wordpress.org/plugins/a3-lazy-load/
Eğer sitenizde çok fazla görsel bulunuyorsa, ne kadar sıkıştırırsanız sıkıştırın yüklenmesi yine de zaman alacaktır. Görselleri, kullanıcı sayfayı kaydırdıkça yüklenecek şekilde ayarlayan bu eklenti ile sayfanızın yüklenme süresini epey düşürebilirsiniz. Epey işe yarayacaktır.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı