İnternetten Para Kazanma – Web siteni kurup para kazanmak sandığından kolay

Web site kurup oradan ek gelir kazanmak mümkün mü? Evet mümkün ve pek çok kişi bu işi yapıyor. Ben de bu videoda size web siteniz üzerinden para kazanmanızı sağlayabilecek yöntemlerden bahsedeceğim.

Google AdSense

Webden para kazanma diyince herkesin aklına ilk gelen seçenek, sitenizde Google reklamları yani Google AdSense reklamları yayınlamak oluyor. Eğer Google AdSense’in ne olduğunu bilmiyorsanız, ziyaret ettiğiniz web sitelerinde muhtemelen gördüğünüz şöyle şeyler aslında birer Google reklamı.

Sitenize girenler reklamları hem gördükçe hem de tıkladıkça belirli bir oranda para kazanıyorsunuz. Bu oranlar kişiye, tıkladığı reklama ve bütçesine göre değişiyor, herkesin aynı değil. Basitçe tık başına 25 kuruştan 5-6 TL’ye kadar para kazanmanız mümkün. Misal, bu şekilde gelir elde edenler arasında ünlü olan Jeff Rose isimli vatandaşın ayda yaklaşık 5.000 dolar kazandığını biliyoruz.

Satış Ortaklığı

Başkalarının ürünlerinin satılmasından komisyon geliri elde etmeye satış ortaklığı deniyor. Genellikle web sitenizde bir ürün ya da hizmet hakkında isterseniz inceleme isterseniz de genel bilgilendirme yazısı yazın. Sonra da satın alma linki veriyorsunuz ve bu linke tıklayıp da satın alan olursa siz de komisyon kazanıyorsunuz.

Komisyon oranları %3,5 ile %20 arasında değişebiliyor. Hatta yabancı bir kaç firmanın tek bir satışta 200 dolar gibi miktarlar ödediğini biliyorum.
Benim bildiğim en ünlüsü ShareASale. Burada bir sürü ürün ve hizmet satılıyor ve size bir kod veriyorlar. Bu kodla birlikte verdiğiniz linke tıklayıp satın alım yaptıklarında komisyonunuz ShareASale hesabınıza yükleniyor. Bu parayı Payoneer ile banka hesabınıza aktarmanız da mümkün.

Sponsorlu İçerik

Diyelim ki siteniz dağcılık hakkında ve her şey yolunda gitti ve siteniz takipçisi artan bir hale geldi. İster 1.000 kişi ister 100.000 kişi olsun, takipçileriniz dağcılık ekipmanı satan ya da dağcıları ağırlayan otellerin hedef kitlesine giriyor artık. Bu markaların ürün ya da hizmetlerini anlatan sponsorlu içerikler ya da inceleme yazıları yazıp gelir elde etmeniz de mümkün. Bu pek çok kişinin düşünmediği ancak yurt dışında çok fazla uygulanan bir yöntem.

Bağımsız Yazarlık

Yazdığınız yazılar üzerinden para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bilmiyordunuz değil mi :) Blogger ve Twitter’ın kurucularından Evan Williams’ın 2012 yılında kurduğu Medium’da yazdığınız yazılar aldığı beğeniler kadar para kazandırıyor.

E-kitap Dağıtın ya da Satın

Bir konuda bilgiliyseniz, bilginizi paylaşarak kitlenizi oluşturmak ve büyütmek gibisi yoktur. Diyelim ki duvar boyama konusunda çok bilgilisiniz ve bir sürü takipçiniz duvar boyama ile ilgili olarak yazdıklarınızı okumak için sitenize giriyor. Buraya kadar hepsi tamam. İsminizi daha da duyurup daha da fazla kişiye ulaşmak için blog yazılarınızı derleyip üzerine biraz daha ekleme yaparak hazırladığınız ücretsiz bir e-kitap yayınlamaya ne dersiniz? Ücretsiz dağıttığınız e-kitabı takipçilerinizin e-postasına göndermek için onlardan e-posta adreslerini girmelerini isteyebilirsiniz.

Eğer e-kitabınız ilk defa yazdığınız zengin içeriklerden oluşuyorsa makul bir fiyata satabilirsiniz bile.

E-posta Pazarlaması Yapın

E-posta bültenlerinin yeniden popülerleştiğini biliyor muydunuz? Hatta sırf size her gün e-posta gösteren bir kaç startup’ın milyonlarca dolar yatırım aldığını söylesem?

Şaşırmayın, herkes her gün Facebook’a, Instagram’a ya da YouTube’a girmez ama e-postasını telefonuna kurar ve her gün kontrol eder. Sosyal medya hesaplarınız gibi, içeriklerinizi takipçilerinize doğrudan, hiçbir taymlayn algoritmasına takılmadan ulaştırabileceğiniz bu mecra çok önemli. Daha önce bahsettiğim satış ortaklığı ve sponsorlu içerik gibi şeyleri buraya da uygulayabilirsiniz.

Eğer dağcılıkla ilgilenen 1.000 kişi e-posta adresini size gönüllü olarak verdiyse, markalara potansiyel 1.000 müşteriyi arkanıza alarak gidebilirsiniz.

Evet, size web sitenizden para kazanmanızı sağlayabilecek tam 6 yöntemden bahsettim. Bunları uygulayıp da başarıya ulaşan pek çok kişi olduğunu basit bir arama yaparak görebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi web sitenizden para kazanmak da iki günde yapabileceğiniz bir şey değil. Uzun soluklu fakat eğlenceli bir çalışma olacağına şüpheniz olmasın.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı