Freelancer Olmak ve Kendi Şirketini Kurmak Nasıl Oluyor? Fatura Kesmek, KDV, Bağkur ve dahası

Şirket kurmak? Vergiler, KDV, muhtasar, stopaj, BAĞKUR ne demek? Hiç fatura kesmesem masrafım olur mu? Bu soruları yıllar önce ben de soruyordum. Bu videoda size bu konuları kendi anladığım şekilde anlatıp şirket kurmanın aslında o kadar da korkunç olmadığını anlatacağım.

Şirketleşmek, web site ya da yazılım yaparak para kazanma yolculuğunuzdaki önemli bir nokta. Şirket kurarak artık bu işte ciddi olduğunuzu müşterilerinize ve devlete ilan ediyorsunuz. Artık sizin için “site yapıp harçlığını çıkarmaya çalışan birisi” değil bu işin profesyoneli gözüyle bakacaklar.

Ben size bir “bağımsız (freelance)” çalışanların en çok işine gelen “şahıs şirketi türü olan adi şirket”nden bahsedeceğim. Başka bir sürü şirket türü vardır ama bizi şimdilik ilgilendirmiyor.

Bu arada, ben ne bir mali müşavirim, ne de vergi uzmanıyım. Bu videoda anlattıklarım tamamen kendi tecrübelerimden edindiğim bilgilerin özetidir. Siz şirket kurmakla ilgileniyorsanız kesinlikle bu işin uzmanı olan bir mali müşavir ile görüşmeden adım atmayın.

Adi şirketinizi kurduktan sonra yaptığınız her işe fatura keseceksiniz. Bu faturaları mali müşaviriniz devlete beyan edecek ve ettiğiniz kar üzerinden çeşitli hesaplamalarla vergi ödeyeceksiniz.

Gelin basit bir hesapla kabaca bunların üzerinden geçelim

O ay 3.000 TL’lik bir ya da birkaç iş yaptınız.

3.000 TL + KDV (%18) = 3.540 TL’lik fatura kestiniz ve müşterileriniz size bu parayı hemen ödedi.
Bu paranın 540 TL’si, KDV’dir ve devlete aittir. Bu parayı bir sonraki ay devlete ödeyeceksiniz.

Hesap kolay olsun diye o ay bir gideriniz olmadığını düşünelim. 3.000 TL’lik karınızdan gelir vergisi ödeyeceksiniz. Adi şirketlerde bu vergi %15 ile başlayıp %40’a kadar çıkabiliyor.

3.000 TL’nin %15’ini yani 450 TL’sini gelir vergisi olarak ödeyelim.

Bize kalıyor 2.550 TL.
Her ay yaklaşık 850 TL BAĞKUR ödeyeceksiniz ki hem sigortadan faydalanın hem de emekliliğiniz için sayılsın. Kaldı 1.700 TL

E her ay muhasebecinize para ödeyeceksiniz. Ben İstanbul’da 450 TL ödüyorum. Kaldı mı 1.250 TL

Daha ofisin kirasını, ödemedik. Muhtasar vergi ve damga pulu vergisi gibi şeylerden henüz bahsetmedim bile.

Anlayacağınız şirket kurmanın size faydaları olduğu gibi, masraf konusunda da epey yükü olacaktır.

O ay hiç fatura kesmeseniz bile Bağkur’a, muhasebecinize ve ofisinize para ödersiniz. Bu arada her şirketin bir adresi olmak zorunda. Eğer ofisim yok evden çalışacağım derseniz olay orada bitmiyor.

Eğer evin sahibiyseniz sorun yok. Ev başkasının üzerineyse, ödediğiniz kira üzerinden stopaj ödersiniz. Kiranız 1.000 TL ise, her ay 200 TL stopaj ödersiniz.

Bütün bu anlattıklarımdan anlayacağınız, bu işleri yaparak 5-6 bin TL gelir elde edemiyorsanız, şirket kurmak sizin için henüz erken.

Peki şirket kurmak hep kötü bir şeyse neden herkes şirket kuruyor?
Az önce anlattıklarım size hep kötü bir şeymiş gibi gelebilir ancak şunu unutmayın ki, şirketleşmek demek bir üst lige çıkmak demektir.

Artık şirketlere gidip 1.500 – 2.000 TL gibi bütçeler çıkartıp utana sıkıla açıktan ödeme istemek yerine, bu işte ciddi olduğunuzu göstererek 10bin 15bin gibi bütçeler isteyebilirsiniz. Müşterilerinize fatura kesebildiğiniz için onlar da bu masrafı gider gösterebilecektir.

Peki nasıl fatura keseceksiniz? Çok basit. Şirket kurma aşamasındayken mali müşaviriniz size yeminli matbaa gösterecek ve faturalarınız basılacak. Baştan söyleyeyim, fatura denen belge öyle herhangi bir kağıt parçası değildir. Yanlışlıkla karalamayın, yırtmayın ya da kaybetmeyin.Basitçe bir faturayı şöyle kesersiniz:

Sonra buraya kaşemizi basıp imza atıyoruz. Kaşe ve imzayı faturanın neresine bastığınızın kanunen bir önemi yoktur ancak pratikte, üste atılırsa henüz ödeme alınmadığı, alta atılırsa ödemenin alındığı anlamına geliyor.

Faturalar genelde otokopyalıdır. Yazdığınız zaman alta da geçer. Misal 1 asıl 3 kopyalı fatura koçanınızı şöyle kullanırsınız. Beyaz yani asıl ve ilk kopyayı müşteriye gönderirsiniz. 2. kopyayı kendi muhasebenize gönderirsiniz 3. kopya da sizde kalır.

Faturaların şurasındaki sıra numarası önemlidir. Faturalar sırayla kesilir, arada atlama yapılmaz. Yapılırsa bildirilmesi gereklidir.

Aynı şekilde fatura keserken yanlışlık yapıldığında deftere yazar gibi hemen bir sonraki faturaya geçilmez. Önce yanlışlık yapılan faturaya kocaman iptal yazılır, sonra bu fatura muhasebecinize bildirilir o da yeri geldiğinde bunu vergi memurlarına gösterebilsin.

Evet, şirketleşme, vergilerin hesaplanması ve fatura kesme gibi temel konulardan bahsetmeye çalıştım. Unutmayın ben bir mali müşavir ya da vergi uzmanı değilim. Bu tür konularda işin uzmanına danışmadan hareket etmeyin.


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı