Apple ve Google güçlerini birleştirip ortak uygulama geliştiriyor!

Apple ve Google, birkaç gün önce COVID-19 yani koronavirüs taşıyan birisiyle temas etmişseniz sizi bilgilendiren ortak bir uygulama üzerinde çalıştığını açıkladı.

Apple CEO’su Tim Cook ve Google CEO’su Sundar Pichai, Twitter’da paylaştıkları duyurularda iki şirketin birlikte çalışarak hem iOS hem de Android cep telefonlarında çalışacak bir altyapı ve uygulama geliştirdiğini duyurdu.

Cep telefonlarının Bluetooth teknolojisini kullanan bu teknoloji, yakınınızdaki diğer telefonlardan gelen anonim kimlik bilgilerini topluyor. Anonim bilgileri daha sonra merkezi bir veritabanında sorguluyor ve buradan gelen bilgilere göre sizi bildirim ile uyarıyor.

Mayıs ayı gibi iki şirket de iOS ve Android cihazlarda kullanılabilecek bir altyapıyı (API) kullanıma açacak. Böylece başkaları da bu altyapıyı kullanarak benzer uygulamalar geliştirebilecek.

Tabi böyle bir durum, gizlilik konusunda da endişeler yaratabilir. Ancak iki şirketin de yayınladığı açıklamalarda, Bluetooth temelli bu teknoloji GPS gibi konum bilginize erişmediği, kişisel bilgilerinizin değil “anonim tanımlayıcı” kodunun paylaşıldığı ve bu kodun devamlı olarak değiştiğini belirtiyor.

Ayrıca, telefonlar kimin kiminle temas ettiğini göndermiyor, kamuya açık veritabanlarından aldığı verileri yerel olarak değerlendiriyor.

https://www.theverge.com/2020/4/10/21216715/apple-google-coronavirus-covid-19-contact-tracing-app-details-use


Web Makinası Hizmetleri

Web Makinası YouTube Kanalı