Savior Otomasyon’un sitesini yeniden yaptık.

Savior Otomasyon’un sitesini yeniledik ama hikayesini anlatarak bu süreci sizinle paylaşmak istiyoruz.

Düşünün,

İşinizi yeni kurmuşsunuz, henüz adınız sanınız bilinmiyor. İlk defa kurumsal ölçekte bir müşteriden bir iş almışsınız. İşin detayı o kadar fazla ki, uygulamadan önce günlerce planlama yapıyorsunuz. Bu iş o kadar önemli ki, tüm bilginizi ve tecrübenizi aktarmadan önce iş bitti sayılmayacak.

Gün geliyor ve sunumda parlıyorsunuz. Müşteriniz işi çok beğendi. Sektöründe faaliyet gösteren pek çok markaya fark atacak bir web sitesi hazırladınız. İş tamam, site yayına girecek. Bu iş sizin gurur duyduğunuz ve her fırsatta başkalarına gösterdiğiniz bir iş olacak.

Savior Otomasyon’a 2013 yılında yaptığımız ilk işin arkasında düşüncelerimiz ve hislerimiz böyleydi. O gün yayına aldığımız web sitesi, ufak tefek görsel güncellemeler ve düzenlemeler haricinde hep aynı kaldı. Yılı söyleyince belki yakınmış gibi görünüyor ancak o yaz mevsiminde iPhone 5 hüküm sürüyor, iOS 6 ve skeuomorph tasarım anlayışı her yerde kendisini gösteriyordu.

 

iOS skeumorphic vs flat

 

Bugün o yıllarda hakim olan tasarım anlayışına baktığımızda bugün alıştığımız görüntülerden epey farklı, hatta bugün epey eskimiş olarak görünen bir görüntüyle karşılaşıyoruz.

 

Dijital dünyada 5 yıl sonsuzluk gibidir. Her yıl tasarım anlayışları gelişir. Skeuomorph yerini flat tasarım anlayışına bıraktı. Web siteleri artık mobile-first yani önce cep telefonları ön planda tutularak hazırlanmaya başladı. 3G’den LTE’ye geçtik. Uzun açıklamalar yerini görsel anlatıma ya da özetlere döndü.

Böyle olunca, beş yıl önce gururla sergilediğimiz Savior Otomasyon web sitesi arka planda kalmaya başladı.

Böyle olunca, beş yıl önce gururla sergilediğimiz Savior Otomasyon web sitesi arka planda kalmaya başladı. Biz bu beş yıl boyunca firmayla başka alanlarda çalışmaya devam ettik. Çalışmalarımız boyunca, web sitesinde ilgili pek çok güncelleme yaptık ve önceden olmayan pek çok yeni özellik de ekledik. Ancak bütün bunlar, eski çağlarda kalan bir tasarımda sırıtmaya başlamıştı. Artık yenilik zamanı gelmişti ve bunun için sabırsızlanıyorduk.

Savior Otomasyon Genel Müdürü Mehmet Celal Şahin’in IT geçmişi olan ve yeniliklere çok açık birisi olması şirket kültürüne de yansımış, ekibindeki Özgür Özkök ve Ece Şişiç ile yakaladığımız sinerji bizi yeni çalışma için iyice heveslendirmişti.

Savior Otomasyon’un yeni tasarımı için çalışmalara başladık.

Savior Otomasyon, pek çok global markanın Türkiye distribütörlüğünü yapmakla birlikte sadece satış değil, proje tasarımı ve uygulaması yapabilen yegane firmalardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Yeni web sitesini hazırlarken sadece ürünleri değil hazırlanmasında katkısı olduğu ya da doğrudan yaptığı projeleri de göz önüne çıkartacak bir hazırlık yapmamız gerekliydi.

Savior Otomasyon haberler bölümü artık daha göz önünde

Başardıkları işler gerçekten de göz önünde olmalıydı. Bunun için haberler ve görsellerini daha çarpıcı şekilde göstermeye önem verdik. Ana sayfada bizden haberler gibi küçük bir alana sıkıştırmak yerine, büyük ve gözden kaçmayacak bir konumlandırmayla bunu başardığımıza inanıyoruz.

Tabi bunu yaparken haberlerin sürekli güncel kalması önemliydi.  Savior’daki çalışma arkadaşlarımız bize sürekli haber akışı sağladığı için çözülmesi gerek bir sorun olarak bile önümüze gelmedi.

Haberler konusundaki çözümün dışında kurumsal bilgilerin olduğu sayfalar, iletişim ve şubeler sayfalarını da baştan aşağı yeniledik. Yeni tasarımda white-space alanları kullanarak metinleri daha okunabilir yaptık. Okunabilirliği yüksek oranda tutmak için göz yormayan ama kontrast dengesini de dikkate alarak çalışmalar yaptık.

2018 ve sonrası

Savior Otomasyon ile geçmiş beş yılda yaptıklarımızı, gelecek beş yılın temelini oluşturacak şekilde yeniden ele aldık. Günümüz ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak sadece web sitesinin idaresi için gereken çalışmalar değil, kurumsal iletişimin gereklilikleri olan sosyal medya varlıklarının yönetimi, haber ve içeriklerin hazırlanması, e-posta bültenleri ile müşterileri ile aralarındaki iletişimin devamlılığını sağlamak gibi işlerin sorumluluğunu da üzerimize aldık.