2018 ve sonrası: Geleceği planlamak

odablanc kurulduğunda amacımız yaptığı güzel web siteleri ile bilinen bir ajans olmaktı.

1998 yılında merakla başlayan yolculuğumuz, bugün Türkiye’nin dışında 4 ülkede danışmanlık ve dijital hizmetler sağlayan bir işe dönüştü.

Pentium II 266, 32MB RAM, 12MB ekran kartı, 3.2GB harddisk ile tanıştığım bilgisayarımda merakla başlayan web sitesi maceramda bugünün büyük bir önemi var. Üniversiteden mezun olmak üzereyken verdiğim karar ile kurduğum iş, bugün Türkiye’nin dışında 4 ülkede iş yapıyor.

2012 yılının başında ikimiz de mezun olmak üzereyken Ufuk Usta ile kafa kafaya verdiğimizde yapabileceklerimizden bahsederken aslında dijital işlerin çok önemli iki noktasında birbirimizi tamamlayabileceğimizin farkına vardık. Ben yıllardır kod yazıyorken, o da yıllardır tasarım yapıyordu. Böylelikle beraberce çalışmaya karar verdik.

Güçlerimizi birleştirerek harika işler yapabileceğimizin farkına varır varmaz, işimizi gösterebilecek bir kurumsal kimlik hazırlamak için kolları sıvadık.

odablanc

odablanc başlıyor

Ortaya çıkan işi çok beğenmiştik. Kod ve tasarım, işin iki boyutuydu ve kurumsal kimliğimizin çizgileri de bunu oldukça iyi yansıtıyordu. Logo, odablanc’ı tam da hayal ettiğimiz gibi yansıtıyordu.

Ertesi gün, yağmurlu bir havada kapı kapı gezerek yaptığımız işi anlatmaya başladık. Hiç birisinden olumlu bir dönüş alamasak da hevesimizi kırmadan çalışmaya devam ettik. Bugün de aynı hevesle çalışmaya devam ediyoruz.

Web sitesi yapmakla başlayan bu süreç zamanla sosyal medya, basılı işler, mobil uygulamalar ve özel iş uygulamaları gibi pek çok farklı disiplini de kapsayarak zenginleşti.

Birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz herkes ile ilerleyen yıllarda da tekrar tekrar çalıştık. Web sitesi yaptık, yeni bir web sitesine ihtiyaç duyduklarında tekrar bizi aradılar. Sosyal medya çalışmalarında markalarını temsil ettiğimiz markaların bir çoğu ile bugün daha geniş kapsamda çalışmalar yapmaya başladık.

Bu süreçte müşterilerimizin ihtiyaçlarını çok iyi anladığımızı düşünüyorum ve bundan da kısaca bahsetmek istiyorum. Müşterilerimizin büyük bir kısmı, 1980’li yıllarda tek bir kişinin ya da bir kaç ortağın kurduğu şirketler. Bildikleri yolda bugüne kadar gelirken büyümüşler ve bu süreçte her zaman tam kontrolü ellerinde tutmuşlar. Bugün artık çocukları, yani yeni nesil, bu şirketlerde işe başlamışlar. Yeni nesil, dijital dönüşümün önemini biliyor ve üst tarafa baskı yapmaya başladı. Kurucular da bunun farkında ancak bu dönüşümü teslim edecek kişilere güvenemiyor ya da bulamıyor.

Bu güvensizliğin oluşmasındaki sebeplerden önemli bir tanesi de, bu sektörde iş yapan kişi ya da kurumlar. Yaptığımız işleri yapmak bugün her zamankinden daha kolay. Son yıllarda Mark Zuckerberg ve Evan Spiegel gibi genç girişimcilerin elde ettiği başarıya özenip iş yapmaya heveslenenlerin başarısızlığı ya da yarı yolda bırakması yüzünden sektöre karşı büyük bir güvensizlik oluştu.

Geleceğe bakış

İşte biz bu eksiği odablanc markası ile çok iyi doldurduk ve bugün pek çok müşterimizle tek bir iş değil, markalarının dijital dünyada eriştiği her noktada onlara yardımcı olmayı başardık.

Tek bir noktada hizmet vererek başladığımız bu yolculukta, bugün çok boyutlu hizmetler verebildiğimize inanıyoruz. Bu da bugün yayınladığımız yeni kurumsal kimliğimizin temelini oluşturuyor.

eski ve yeni logolarımız