DMY Elektronik kurumsal iletişim çalışmaları p.1

DMY Elektronik ile uzun yıllardır yaptığımız çalışmalarda, geleceğe yönelik planlamalar ve kurumsal iletişim çalışmalarını planladık.

Apple, Google, Microsoft, Facebook. Dünyaya yayılmış ürün ve hizmetleri ile bilinen markalar yenilikçi ve yüksek teknolojileri uygulayarak bir şekilde herkes tarafından kullanılıyor. Doğrudan kullanmasalar da hemen herkes Apple’ın iPhone’unu, Google’ın arama hizmetini, Microsoft’un Windows’unu ve Facebook’un herkesi buluşturabilmesini duymuştur.

Ürün ve hizmetlerinin kalitesi bir yana, sahip oldukları markanın herkes tarafından bilinmesi için yaptıkları çalışmaların buna katkısı yadsınamaz.

Ülkemizin yerli değerlerinden DMY Elektronik Yatırımlar, 1980 yılında kurulan küçük bir aile şirketi olarak başladığı yolculuğunda bugün elektronik, güç elektroniği, elektrik, endüstriyel otomasyon, yenilenebilir güneş enerjisi, aydınlatma, telekominikasyon, inşaat, turizm, ilaç ve deniz taşımacılığında faaliyet gösteren bir şirketler grubu olmayı başarmıştır.

Bünyesindeki otuza yakın şirketin çatısını oluşturan DMY Elektronik Yatırımlar ile tanışıklığımız, odablanc’ın ilk günlerine dayanıyor. 2013 yılında, grup şirketlerinden Savior Otomasyon ile yaptığımız ilk çalışmamızla başlayan birlikteliğimiz (ki bugünlerde o çalışmayı da yeniledik.) kısa sürede diğer grup şirketleriyle de çalışma fırsatını yakalamamızı sağladı.

Devamlı olarak ihtiyaçlarına cevap verebilmek için klasik ajans müşteri ilişkisinden sıyrılmak gerekliydi. Bu motivasyonla özel bir devamlı çalışmalar projesi hazırlamaya başladık.

DMY Elektronik Devamlı Çalışmalar Projesi

Grup, Aralık 2016’da DMY Enerji‘nin web sitesini yenilemek için birlikte çalışmak istediklerini iletti. Bu iş için yaptığımız toplantının sonunda devamlı çalışmalar projesinden bahsetme fırsatımız oldu. Bahsettiklerimizi ilgiyle dinlediler ve çok geçmeden bu proje hakkında görüşmek için bir toplantı daha ayarlandı.

Bu toplantıda onlara geçtiğimiz beş yılda yaptığımız çalışmaları, bu çalışmalarda gördüğümüz eksikleri ve nasıl düzeltebileceğimizi anlattık.

Yaklaşık her altı ayda bir yeni bir web sitesi, web sitelerinin içeriklerinin güncel tutulması, sitelerin performansının raporlanması, eksiklerin bulunması gibi pek çok konuda ortaya çıkan ihtiyaçlar hakkında konuşma fırsatımız oldu. Dahası, birlikte yaptığımız web siteleri, arama motorlarında yapılan ilgili aramalarda genellikle ilk, diğer zamanlarda da ilk beş sırada yer almayı başarmıştı.

Bütün bunlar olurken, Facebook ve LinkedIn gibi mecralarda gerekli varlığın gösterilmediğinden ve e-posta bültenleri gibi başarılı pek çok markanın kullandığı çözümleri yeterince kullanamadıklarını ilettik.

Ek olarak, grup şirketlerinden Özdisan o sıralarda yeni e-ticaret web sitesinin hazırlığındaydı. Bu yatırım ileride çok başarılı olacak ve ilerleyen günlerde, grubun dijital ortamlara verdiği önceliğin artmasında önemli rol alacaktır.

Tabi bu eksiklerin nedenlerinin başında, şirketlerin bünyelerinde bu alanda çalışan insan kaynağının olmaması yer alıyordu. Tam bu noktada odablanc’ın sahip olduğu tecrübeyi doğrudan aktarıp uygulamada da görev alacağı bir yapı hazırladığımızı söyledik.

Toplantının sonunda DMY Elektronik Yatırımlar ve projeye dahil olan şirketlerinin dijital dünyadaki varlıklarının yönetimini aldık.

Grubun öncelikli beklentisi, projeye dahil olan tüm şirketlerin sosyal medya hesaplarını tek elde toplamak ve e-posta bültenlerinin dağıtımına başlamak için gerekli olan çalışmaların yapılmasıydı. Çalışmalara hızlıca başladık. Daha önceden şirketler adına açılmış hesapların kontrolünü almak çoğunlukla sorunsuz olarak gerçekleşti. Karşılaştığımız sorunlarsa Grup’un Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Melih Atıcı’nın yardımları ile çözüldü.

Sırada, projeye dahil olan şirketlerden gelecek haber akışını sağlamak oldu. Grubun kurumsal ilişkiler yöneticisi Demet Yurttaş kısa sürede sık arananlar listesinin tepesine yerleşmiş, şirketlerden gelen haberleri bizimle paylaşmaya başlamıştı.

Böylece yaklaşık beş yıldır çalıştığımız müşterimiz ile, gelecek yıllarda da süreceğine inandığımız uzun soluklu bir yolculuğa başladık.

Bu hikayeyi bir kaç parçada anlatmayı düşündük. Şimdilik ilk parçası burada son buluyor. Yakında ikinci parçayı da odablanc’da bugün’de yayınlayacağız.