E-ticaret yükseliyor: BN Otomasyon’u e-ticarete hazırlamak

BN Otomasyon, e-ticaret pazarına odablanc e-ticaret alt yapısı ile giriş yaptı.

Modern insan yer yüzünde yürümeye başladığı günden bugüne her zaman ticari ilişkiler kurmuştur. Eskiden karşılıklı mal takasına dayanan bu ticaret, 16. yüzyıldan sonra fiziksel teminat olarak para karşılığında mala, internetin yükselişi ile birlikte evinden / cep telefonu üzerinden e-ticarete dönüştü.

Bildiğimiz anlamda ilk B2C sanal ticaret alışverişi Gateshead SIS/Tesco ile 72 yaşındaki Mrs. Snowball arasında yapılmıştır. Bugünse klasik anlamda web sitesi üzerinden yapılan sanal ticaret, sosyal medya ile birlikte yeni mecralara doğru genişlemeye başladı.

Mağaza açıp satış yapmak için gereken yatırım masrafı ve bürokratik işlemler pek çok girişimciyi korkutuyor. Satışa olumlu etki edecek konumlardaki kiranın yüksekliği, ekonomideki durgunluk vs. karşısında haklılar da.

Bunun yanında, bugün sanal ticaret yeteneğine sahip bir web sitesi açmak bir kaç saat içinde mümkün. Üstelik tamamı için gereken yatırım, mağaza açmak için gerekenin yanında cüce gibi kaldığından son bir kaç yılda bu alanı deneyen girişimci sayısı da artıyor.

Böyle bir zamanda böylesi bir girişimin alt yapısını sağlayacak iki yöntem bulunuyor. Pek çok yerli yazılım şirketinin hizmet olarak sunduğu paket yazılımları kullanmak ve uzun vadede bu hizmetlerin teknik kısıtlamalarından bunalmak ya da tamamen kendi ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmış bir alt yapısı hazırlamak.

Tahmin edersiniz ki BN Otomasyon’un Genel Müdürü Baycan Güzelderen ile görüştüğümüzde seçtiğimiz yol ikincisi oldu.,

E-ticaret yükseliyor: BN Otomasyon'u e-ticarete hazırlamak

E-ticaret’in yeni oyuncusu BN Otomasyon

BN Otomasyon, yıllardır sektörde önemli projelere imza atmış dinamik bir ekibin oluşturduğu ve endüstriyel otomasyonda faaliyet gösteren bir marka olarak biliniyor. Proje çözümlerinin yanında, standart otomasyon ekipmanlarının satışı da onlar için önemli bir iş kolu. Yeni kanal da işte burada işe giriyor.

Hem kendi müşterilerinin hem de ürün arayan potansiyel müşterilerin ilgili ürünü kolayca tedarik edebilmesi için klasik yöntemlerle yaptıkları satışı bu kanala taşıyarak süreci hızlandırmak ve pazardaki yerini sağlamlaştırmak isteyen BN Otomasyon, standart bir e-ticaret platformundan daha fazlasına ihtiyaç duyuyordu.

odablanc e-Ticaret platformu

Müşterilerimiz, işimizi yaparken rakiplerimize göre çok hızlı çalıştığımızı her zaman söylüyor. Tecrübeli ekip arkadaşlarımızın vizyonlarını kolayca yaratabilmelerini sağlayan teknik alt yapımızla ne kadar övünsek az :)

Yıllar içinde bizden istenenleri doğru bir şekilde analiz ederek hazırlamayı başardığımız odablanc e-ticaret platformu sayesinde e-ticaret kabiliyetine sahip bir web sitesini aynı gün içerisinde hazırlayabiliyoruz. Paket bir kurulum yapmadığımız için, her noktasını müşterilerimizin ihtiyacına göre düzenleyebiliyoruz.

İşte BN Otomasyon’a hazırladığımız web sitesi de bu platformun bir meyvesi.

E-ticaret yükseliyor: BN Otomasyon'u e-ticarete hazırlamak

Tedarik süreci ve ödemeler

Tedarik süreci

Alınan siparişleri işlemek ve doğru bir şekilde teslim edebilmek çok önemli bir konu. Gelen siparişlerin anında satış ekibine yönlendirilmesi ve depo çıkışının sağlanması için gereken süreci BN Otomasyon’un iş akışına uygun bir hale getirdik. Böylece sipariş veren müşteri, sipariş onayını ve siparişinin durumunu e-posta bildirimleri ile alabiliyor. Benzer şekilde, BN Otomasyon da sipariş gelir gelmez otomatik olarak haberdar ediliyor ve takip panelinden siparişin işlenmesi için gereken her şeyi kolaya görebiliyor.

Bütün bunları cep telefonundan da kontrol edebildiklerini söylememiz gerekir :)

Ödemeler

Ülkemizde geçerli kanunlar, bankacılık alanında her zaman güvenliği gözetmesiyle ünlü. Bu, e-ticaretin olmazsa olmazlarından uzaktan ödeme alt yapısının kurulmasını her ne kadar uzatsa da bize göre sağladığı güvenli süreç karşılığında göze alınabilecek bir zorluk. Normalde bir kaç bankanın sanal pos alt yapısını kullanarak alışveriş yapacak müşterilere avantajlı ödeme imkanları sağlayabilirdik. Ancak bu hem geliştirme hem de yayına alma sürecini uzatacaktı. İşte bu yüzden Türkiye’nin ödemli elektronik para kuruluşlarından iyzico’nun sağladığı iyzipos ürününü kullanmaya karar verdik.

Böylece önemli bir güvenlik maddesi olan kredi kartı ve müşteri bilgilerinin güvenliğini iyzico’nun sağlam alt yapısına emanet ettik.

E-ticaret yükseliyor: BN Otomasyon'u e-ticarete hazırlamak