Art Meyve ile sipariş sürecini dijital ortama taşıdık

Art Meyve kurucu ortağı Nejat Berkay Şensoy ile birlikte çalışarak markanın tüm sipariş sürecini dijital ortama taşıdık.

Art Meyve ile sipariş sürecini dijital ortama taşıdıkBizce sipariş almak bir markanın başına gelebilecek en güzel şeydir. Onca hazırlık, üretim ve insan gücü ancak ürünler satılırsa bir sonuç alacaktır. Bu nedenle sipariş sürecinin doğru ve kesintisiz bir şekilde ilerlemesi, üzerinde kitaplar yazılan bir konu olmuştur.

Türkiye turfanda sebze ve meyve üretimi konusunda şanslı bir ülke. Dört mevsim yaşayan ülkemizde kiraz, nar, incir, portakal gibi pek çok meyve yetişmekte ve dünyanın her yanına gönderilmektedir. Üretilen meyveler sadece bir kaç günde taze bir şekilde yurt dışındaki alıcılara gönderilip tüketilmektedir.

Bahçeden toplanan ürünler otomatik makinelerde boy, renk ve kalite gibi pek çok ayrımdan geçiyor, kara yoluyla limanlara ulaştırılıp daha sonra tır, gemi ya da uçaklarla yolculuğa çıkıyor. Ürünler alıcı ülkeye vardıktan sonra aynı hız ve dikkatle müşterilere ulaştırılıyor.

Bütün bu süreç oldukça karmaşık detaylarla dolu. Aynı anda birden fazla sipariş farklı yöntemlerle alıcısına ulaştırılıyor. İşin bir de müşteri onay süreci var. Önce müşteriye iletilen fiyatlar, onlar tarafından onaylandıktan sonra üretim tesisine iş emri olarak iletiliyor, fabrikadan çıktıktan sonra müşteriye teslim edilene kadar takip ediliyor.

Bugüne kadar kağıt kalem ve basit bilgisayar programlarıyla idare etmeye çalışan Art Meyve’ye süreci tamamen dijital ortamda takip edebileceklerini anlattık.

Art Meyve’nin ihtiyaçlarını anlamak

Markanın kurucuları, veriyi anlık olarak takip edebilmek ve anlamlı bir şekilde ekrana dökmek konusunda tecrübelilerdi. Dijitalin onlara sağlayacağı fayda, tam da onların aradıkları ve ihtiyacı olan konularla birebir örtüşüyordu.

Basitçe, müşterilerine siparişler açacak ve bu siparişlerin takibini yapabilecekleri özel bir uygulamaya ihtiyaçları vardı. Bu uygulama bulutta çalışacak ve böylece dünyanın her yerinden bir kaç tıkla işlerinin durumunu görebileceklerdi. Dahası, dijital olarak hazırladıkları sipariş belgesini yine dijital ortamları kullanarak kolayca müşterilerine iletebilecek, onlardan gelen onaydan sonra müşterileri ve kendileri siparişin yolculuğunu takip edebilecekti. Ayrıca otomatik olarak hazırlanan üretim fişleri, tesise iletilerek iş emri doğru bir şekilde verilebilecekti.

Baştan sona hazırladığımız süreç tasarımı onaylandıktan sonra sadece on iş saati (20 yıl + on iş saati) gibi kısa bir sürede bu uygulamayı canlıya aldık.

Art Meyve ile sipariş sürecini dijital ortama taşıdık

“[Uygulama ile] hem müşterilerimiz için bu karışık süreci kolaylaştırdık hem de anlık raporlar sayesinde önceden epey vaktimizi alan analizlerimizi kolayca yapabilme kabiliyetine kavuştuk. Önceden kağıt üzerinde imza ile ilerleyen her şeyi şimdi WhatsApp üzerinden halledebiliyoruz” Berkay Şensoy – Art Meyve kurucu ortağı

Uygulamanın veri işleme kabiliyeti bize anlık raporları canlı olarak gösterebilme imkanı sağladı. Biz de bu fırsatı Art Meyve yöneticilerinin çok beğeneceğini düşündüğümüz güçlü rapor grafiklerini anlık olarak üretebilen ekranlar yaratarak kullandık.

Art Meyve müşterileri uygulamayı kullanmaya başlıyor

Aynı hafta içinde uygulamayı kullanarak gönderdikleri teklif ve süreç takibi ekranlarının, müşterileri tarafından oldukça beğenildiğini söyleyen Berkay Şensoy, “hem müşterilerimiz için bu karışık süreci kolaylaştırdık hem de anlık raporlar sayesinde önceden epey vaktimizi alan analizlerimizi kolayca yapabilme kabiliyetine kavuştuk. Önceden kağıt üzerinde imza ile ilerleyen her şeyi şimdi WhatsApp üzerinden halledebiliyoruz.” dedi.