Görme engelliler için Rehber Köpekler Derneği

Görme engellilerin günlük hayatta yaşadığı zorlukları aşmalarında yardımcı olması için edindikleri rehber köpeklerin ülkemizdeki bilincini arttırmak, yasal eksiklerin giderilmesini sağlamak ve rehber köpek edinmede aracı olmak üzere Kasım ayında kurulan Rehber Köpekler Derneği, websitelerinin hazırlanması amacıyla bizimle iletişime geçti.

Dernek, görme engelli bireylerin toplum içerisinde kendilerine olan güvenlerini arttırarak daha özgür hareket etmelerine yardımcı olmayı amaçlar

Derneğin başkanı Av. Nurdeniz Tunçer hanım ile yaptığımız görüşmeden sonra, websiteleri ile ilgili ihtiyaçlarını öğrendik ve hemen çalışmaya başladık.

Rehber Köpekler Derneği'nin web sitesi

Websitesinin en önemli özelliğini, görme engelli kullanıcılara yönelik ekran okuma yazılımları ile uyumlu olması olarak belirledik. Bu amaçla, sitedeki tüm elementlerin ilgili etiketlerini doğru bir şekilde girmeli, navigasyon bölümünü de açıklayıcı olacak şekilde hazırlamalıydık.

Sitede, derneğin duyurularını ve amaçları ile ilgili haberleri de yayınlamamız gerektiği için özel bir bölüm de hazırladık.

Görme engellileri kullanıcıların kullandığı cep telefonlarından websitesine girip, aradığı içeriklere kolayca erişebilmeleri için responsive design öğelerine de sahip olması çok önemliydi. Bunun yanında, cep telefonundan giren kullanıcıların tek dokunmayla derneği aramalarını sağladık.